W przypadku pracy przy elektryce, pracownicy każdego dnia stykają się z ogromnym niebezpieczeństwem. W gruncie rzeczy jeden nieostrożny ruch może sprawić, że dana osoba zostanie porażona prądem. Niektóre porażenia mogą być dość łagodne, inne natomiast stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia. Dlatego też w tym zawodzie, niezwykle ważna jest ochrona dłoni. To w gruncie rzeczy priorytet.

Rękawice elektroizolacyjne – czym się charakteryzują?

Jak sama ich nazwa wskazuje, są one przeznaczone do prac elektrycznych. Wykonywane są one z lateksu kauczuku naturalnego, a dłoń w nich wykonywana jest zgodnie z kształtem anatomicznym, by praca mogła być wykonywana sprawnie. W przypadku takich rękawic, które są wykonywane ze specyficznego materiału, nie przepuszczającego zbyt wiele powietrza, często stosowane są również wkładki przeciwpotne, które umieszcza się we wnętrzu samej rękawic. Gwarantuje to komfort osobie korzystającej z rękawic przez długi czas. Każde rękawice przed pojawieniem się na rynku, są specjalnie badane w zakresie ochrony izolacyjnej. Dlatego też przy ich zakupie otrzymuje się wszelkie dokumenty, upewniające o ich wysokiej jakości i możliwości działania w nich przy pracach elektrycznych. Podobnie jak wiele innych rodzajów rękawic, również te muszą być wykonywane w zgodzie z pewnymi ścisłymi normami. W tym przypadku jest to norma PN EN 60903:2006. Ta norma upewnia użytkowników rękawic, iż spełniają one wszelkie normy w zakresie ochrony elektroizolacyjnej. Takie rękawice występują również w klasach, które określają wymagania napięciowe. Można zatem zakupić rękawice wytrzymujące 2,5 kV, ale i również takie dające sobie radę nawet z 30kV. Rękawice elektroizolacyjne (https://www.ferpol.pl/rekawice-elektroizolacyjne-7458082) są wykorzystywane na bardzo odpowiedzialnych, ale również i nieco zróżnicowanych stanowiskach. Dlatego prócz wyżej spełnionej normy, mogą być one odporne również na wiele innych rzeczy, przykładowo na działanie kwasów czy też ozonu. Przed przystąpieniem do zakupu takich rękawic, każdy pracownik powinien być poinformowany, jakie powinny one spełniać normy. Pełna oferta rękawic roboczych znajduje się tutaj.

W zakładach pracy przeprowadzane są już pierwszego dnia wstępne szkolenia BHP. To właśnie na nich pracownik zapoznaje się z wszelkimi normami dotyczącymi odzieży jaką ma nosić do pracy, rodzaju rękawic czy też obuwia roboczego. Takie zalecenia są stworzone bazując na doświadczeniach związanych z danym stanowiskiem pracy. Zastosowanie się do nich gwarantuje zatem pracownikowi bezpieczeństwo, ale również i jego współtowarzyszom działającym w zakładzie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)