Obecność lata sprawia, że nasze dzieci nie będą siedziały w domu, a raczej będą garnąć się na zewnątrz. Oznacza to dla nas jako rodziców, że będziemy musieli zająć się sprawą ich obuwia, zwłaszcza jeśli nasze dziecko dopiero uczy się chodzić. Dlatego też tak ważne jest dobranie odpowiednich sandałów dziecięcych, aby z jednej strony były wygodne, a z drugiej nie powodowały nieprawidłowego rozwoju stopy.

Cechy charakterystyczne obuwia dziecięcego, w tym sandałów

Buty przeznaczone dla dzieci posiadają zupełnie odmienną konstrukcję od tych produkowanych dla dorosłych. Najważniejsze w nich jest usztywnienie stopy dziecka w kostce – dziecko nie ma jeszcze dostatecznie silnie rozwiniętej struktury mięśni, przez co ma tendencję do upadania pomimo utrzymania napięcia w mięśniach.

Obuwie dziecięce ma właśnie za zadanie utrzymanie stopy dziecka w pionowej postawie. Co więcej, także sandały dziecięce posiadają wkładki, które pozwalają na profilowanie stopy dziecka. Do momentu, aż dziecko będzie w stanie samo poruszać się bez potrzeby specjalnego obuwia, właśnie te wkładki oraz wysokie cholewy pozwalają mu chodzić.

Wady sandałów dziecięcych

Niemniej, sandały dziecięce pomimo swoich zalet w postaci przewiewności oraz dostępu skóry do promieni słonecznych, posiadają swoje wady.

Jedną z większych jest fakt, że są znacznie luźniejsze od pełnego obuwia. Małe dziecko może mieć problemy z chodzeniem, ponieważ nie posiada odpowiedniej cholewy. Również może potykać się o podeszwę podczas zabaw, ponieważ może się zaczepiać o chaszcze albo elementy placu zabaw. Co więcej, przez sandały dziecięce przedostaje się brud oraz zarazki, co może podrażnić skórę dziecka i prowadzić do zakażenia.

Jeśli nasze dziecko jest podatne na choroby, noszenie sandałów dziecięcych może tylko pogorszyć sprawę. Z drugiej strony latem ważniejsze jest zapewnienie dziecku przewiewności oraz braku odparzeń czy pojawiania się pęcherzy na stopie, niż dbanie o to, czy aby na pewno nasz szkrab chodzi prosto.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)