bardzo solidne wiązane buty robocze

Robocze buty antystatyczne to podstawowy element każdego ubrania roboczego, bez względu na miejsce pracy. Odpowiedni wybór butów zapewnia ochronę przed wszelkimi urazami np. zgnieceniem palców, a także substancjami żrącymi i toksycznymi, wodą oraz wysoką temperaturą. 

Duży wpływ na wybór odpowiednich butów roboczych powinien mieć także charakter miejsca pracy. Należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje obuwia przeznaczone dla konkretnej grupy pracowników.

Rodzaje obuwia roboczego:

  • Obuwie bezpieczne – oznaczone literką S. Jest to obuwie posiadające podnosek, który wytrzymuje siłę nacisku równą co najmniej 200J oraz jest odporne przed ściskaniem z siłą co najmniej 15 kN. Dokładne wymagania, które musi spełniać ten rodzaj obuwia określa norma PN-EN ISO 20345.
  • Obuwie zawodowe – oznaczone literką O. Posiada ono cechy ochronne obuwia roboczego, nie posiada jednak podnoska. Jego stosowanie zaleca się we wszystkich miejscach, gdzie nie ma niebezpieczeństwa zmiażdżenia stopy. Wszystkie wymagania, jakie musi spełniać rodzaj obuwia zawodowego określone jest w normie PN – EN ISO 20347.
  • Obuwie ochronne – określone literką P. Buty te posiadają podnoski, które mogą wytrzymać uderzenie z energią około 100J. Co więcej, chronią one także przed ściskaniem z siłą równą co najmniej 10 kN. Wszystkie wymagania, które musi spełniać obuwie ochronne określa norma PN-EN ISO 20346.

Jak wybrać odpowiednie buty robocze?

Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę dobierając odpowiednie obuwie robocze jest branża, w której pracujemy. Inne obuwie będzie przeznaczone dla pracownika obsługującego koparkę, inne dla wykończeniowca wnętrz, a inne dla budowlańca. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkim osobom które pracują wewnątrz budynków, zaleca się wybór półbutów, natomiast na zewnątrz – trzewików.

Kolejną rzeczą jest określenie zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni w pracy. Dla większości osób, które pracują wewnątrz budynków, norma to S1P, a dla tych którzy pracują na zewnątrz S3. Pierwsza z norm zapewnia nam bezpieczeństwo palców, a także chroni spód stopy przed nastąpieniem na ostre przedmioty. Druga natomiast zapewnia również odporność na wodę.

Następnym etapem jest wybór materiału, z jakiego wykonane będzie obuwie. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na podeszwę – od niej będzie bowiem w dużym stopniu zależała wygoda użytkowania. Bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem są podeszwy 2-warstwowe. Gwarantują one wytrzymałość oraz wysoki komfort użytkowania. Wierzch buta wykonany jest z reguły ze skóry lub połączenia tworzywa sztucznego ze skórą. Wybór wierzchu również jest jednak uzależniony od tego, co robimy. Dla jak najwyższego komfortu pracy poleca się buty z perforowaną skórą. Buty ze stawkami z siatki nie sprawdzą się natomiast i osób, które pracują w przetwórstwie drewnianym oraz w miejscach z dużym zapyleniem. Buty z nubuku oraz skóry licowej będą doskonałym rozwiązaniem do prac na zewnątrz – są one bowiem nie tylko odporne na czynniki atmosferyczne, błoto, wodę, ale również łatwe w konserwacji oraz czyszczeniu.

Ostatnim elementem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę jest waga buta.

Więcej o ofercie firmy dowiesz się ze strony Stapol.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)